Zawody VHF dla REGIONU 1 IARU

W pierwszy weekend września (01- 02.09) odbyły się zawody IARU R1 Contest 145 MHz.

Stacja klubowa SP5WWL w ramach doskonalenia sztuki operatorskiej członków wystartowała w tych zawodach pod znakiem SN100JP w składzie: Tomasz SP5CCC, Adam SP5ISF, Robert SQ5SJR oraz Wojtek SQ5UFO. Dodatkowo naszą małą wyprawę wsparli już na miejscu Tymon SO5TC oraz Stanisław SP7JHW. Jako nasze QTH w czasie zawodów służyła nam Górka Bełchatowska loc. JO91RF wysokość 360m n.p.m.

 

Przy pomocy transceivera IC-910, pojedynczej anteny Yagi F9FT 11el. na 8 metrowym maszcie udało się nam nawiązać 70 łączności na odległości do 855km.

 

Poprawiliśmy w ten sposób wynik z poprzednich, tj. II Prób Subregionalnych.

Wojciech SQ5UFO

Bitwa warszawska 1920 -Ossów 2018 podsumowanie

Opadł kurz skończyło się zamieszanie, kolejna edycja Bitwy Warszawskiej za nami.

Serdeczne podziękowania dla tych którzy się pojawili osobiście, nawiązali z nami kontakt radiowy, oraz dla wszystkich bez których cała uroczystość nie byłaby taka sama.

Do zobaczenia i usłyszenia za rok.

Wojciech SQ5UFO

Balon meteorologiczny -misja 1 -losów ciąg dalszy

Wszystko zaczęło się kiedy to sonda pod znakiem SP5WWL 10 marca wystartowała z Marek.

  LINK 1  ; LINK 2

Lot z zapartym tchem śledziliśmy wszyscy obecni jak i koledzy w innych lokalizacjach.

Zarówno bezpośrednio dekodując sygnał RTTY jak i przez internet. Balon z przeprogramowaną sondą RS41 jak i kamerą oraz pozostałymi urządzeniami pomiarowymi i radiowymi doleciał poza granice Polski, a mianowicie na Ukrainę. Niestety pomimo chęci i zebranej grupy poszukiwawczej z przyczyn formalnych polowanie musiało zostać odwołane. Dwa dni później odezwał się telefon i ku naszemu zaskoczeniu zarówno balon jak i ładunek są w stanie nie naruszonym, znalezione i z chęcią zwrotu. Niestety pierwsza wymiana nie doszła do skutku. W połowie czerwca drugi telefon już od kogoś innego i znów propozycja zwrotu. Tym razem już bez większych perturbacji zarówno balon jak i ładunek wracają do domu. Sam ładunek otwarty i chociaż wszystko było, to dokładnie przejrzane. Kabelki podpięte lecz nie tam gdzie wcześniej. NAJWAŻNIEJSZE- dane na karcie w całości. Balon się rozszczelnił i został przez kogoś złożony w idealny kwadrat (na ile się da taki kształt złożyć).

Grzegorz Sprysak SP5MGS         ---    Red. Wojciech Kraska SQ5UFO

Bitwa warszawska 1920 -Ossów 2018

Kolejny rok minął i nadszedł kolejny miesiąc sierpień. Co za tym idzie kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą. W tym roku obchody odbędą się 12 sierpnia.

Tradycyjnie nasz klub uczestniczy w uroczystościach rocznicowych wystawiając stacje klubową SP5WWL.

W ten sposób promujemy też krótkofalarstwo wśród lokalnej społeczności. Wystawiamy namiot klubowy przy szkole w Ossowie, stad pracować będziemy na falach krótkich. Od niedawna przy ulicy Matarewicza organizujemy drugi punkt łączności pokazujący jak w warunkach polowych, korzystając z zasilania akumulatorowego oraz prostej anteny kierunkowej na pasmo 2 m można prowadzić łączności z odległymi stacjami.

Dodatkowo w tym roku Tomasz SP5CCC w ramach sesji historycznej wygłosi wykład  pt. "Krótkofalowcy polscy w stuleciu odzyskanej niepodległości".

Początek wykładu o godzinie 16:00 w pawilonie Muzeum Bitwy Warszawskiej obok szkoły w Ossowie.

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników historii i krótkofalarstwa.

 

Do zobaczenia w Ossowie i do usłyszenia na falach eteru.

Wojciech SQ5UFO

Komunikat Skarbnika SKZW

WZC SKZW podjęło uchwałę ustalającą roczną składkę członkowską 2018 w wysokości 120 złotych.

Składkę należy wpłacać na konto bankowe Stowarzyszenia Krótkofalowców Ziemi Wołomińskiej.

Numer konta w PKO BP: 38 1240 6335 1111 0010 6289 6671

W zleceniu należy napisać: składka 2018, znak licencyjny

Skarbnik Andrzej Janiewicz SQ5KIM